Все для вчителя

Конспект бінарного уроку літературного читання і «Я у світі» в 3 класі

Тема. Я у світі. Правила поведінки. Поводься з іншими так, як ти хотів би, щоб поводились з тобою .

Тема. Літературне читання..Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко "Лисичка і Журавель".

Мета.Літературне читання. Вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв'язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання ділитися з другом, гостинність, працелюбність, щедрість, прищеплювати доброзичливе ставлення до людей, почуття любові до рідного слова, до природи.

Мета. Я у світі. Систематизувати й розширити знання учнів про правила поведінки; розвивати спостережливість; виховувати бажання дотримувати правил поведінки, культури спілкування, розширити знання учнів про людські чесноти; вчити думати про свої вчинки та їхні наслідки; розвивати мислення, мовлення; виховувати позитивні риси ха­ рактеру..

Формувати ключові компетентності.

1. Уміння вчитися .Вміння, бажання організувати свою працю для досягнення успішного результату; оволодіння вміннями та навичками саморозвитку, самоаналізу, самоконтролю та самооцінки. 2.Здоров'язбережувальна .Вести здоровий спосіб життя у соціальній, психічній та духовній сферах. 3. Загальнокультурна .Опанування спілкуванням, здатність цінувати найважливіші досягнення культури.

4. Соціальна.Оволодіння етикою громадянських стосунків, навичками соціальної активності.

Обладнання:демонстраційні картки, таблиці слів, портрет І.Я.Франка, зображення лисички і журавля, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель», маски лисички і журавля, картки із завданнями для роботи в групах.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Форма проведення уроку: урок-подорож

Хід уроку:

І. Психологічний настрій.

Подивіться всі на мене,

Посміхнітеся усі.

Хто готовий до роботи?

Хто бадьорий?

Молодці!

ІІ. Організаційний момент.

Учитель. Уроки бувають різні: цікаві і не дуже, сумні й веселі. А сьогодні ми з вами постараємося провести добрий урок. Урок, який буде вчити нас жити за законами краси, за законами добра.

1.​ Вправа «Очікування».

-​ Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

-​ А я очікую, щоб ви були на уроці активними, кмітливими, правильно, виразно і швидко читали.

Учитель демонструє таблицю «КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ»

Активність

Уважність

Кмітливість

Правильність

Швидкість

Виразність

2. Девіз уроку (на дошці).

Не просто слухати а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Дружно і плідно працювати

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

- Сьогодні ми помандруємо у незвичайну країну, а що це за країна

ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадку.

Це дивна країна,

Довкола - чудеса.

І все там чарівне,

Скрізь - диво-краса.

Подумайте, друзі,

Промовте, будь ласка,

Яка це країна?

Згадали? Це ж .... (казка)

- Отже, вирушаємо до чудової країни Казколяндіїї.

ІV.Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з літературною казкою, автором якої є відомий український письменник Іван Якович Франко.

V. Вивчення нового матеріалу .Блок «Я у світі»

Мотивація навчальної діяльності.

Зупинка "Мовленнєва розминка».

Зла Чаклунка не хоче, щоб ми подорожували Казковою країною.І тому приготувала для нас випробування. Перед нами Гори слів.

Навпаки

Виба . чалися

Пере . конуй

Заслу . говує

Вислу . хати

2.Читання слів на одному вдихові.

Діти двері

Місто успіх

Людина жителі

Зразок нечемність

Транспорт хлопчики

3.Робота за підручником (с. 57-62)

За велінням Злої Чаклунки ми потрапляємо до міста Навпаки.

1).Читання вчителем тексту «Місто Навпаки»

-Якими ви уявили жителів цього міста?

- Чи хотіли б ви жити в такому місті?

Перетворити це місто на місто Ввічливих може Добра Фея. Але сама вона не впорається. Давайте їй допоможемо.

2).Читання дітьми «Порад мешканців Чемного міста».

-Чи подобаються вам такі поради?

3). Читання дітьми «Порад мешканців міста Навпаки».

- Чи погоджуєтесь ви з такими порадами?

4) Робота в парі.

- Змініть поради так, щоб вони були корисними.

5) Робота з прислів'ями .

Прочитайте і поясніть народну мудрість на с. 58. Якою темою об'єднані ці прислів'я?

  • Добра Фея нам допомогла. І ми - в місті Чемних.

6).Читання вірша Володимира Верховеня «Чемний кіт» на с. 59-60.

- Назвіть героїв вірша. Розкаж іть про кожного з них.

Як ви розумієте слово ґречний?

- Прочитайте про це у тлумачному словничку на с. 60.

7).Фізкультхвилинка.

VI.Вивчення нового матеріалу. Блок «Літературне читання»

- Ми на острові Літературному.

1. Підготовка до сприймання тексту.

1).Повідомлення про І.Франка. Зупинка "Пізнавальна"

На цій зупинці ми познайомимось з життям і творчістю Івана Франка. А допоможуть нам у цьому наші учні - біографи.

- Іван Якович Франко народився в с. Нагуєвичі у Львівській області 27 серпня 1856р. в родині коваля Якова Франка і Марії Кульчицької.

Великою мрією неписьменних батьків було дати освіту своїй дитині. У 6 років Івася віддають до школи у сусіднє село. Вчився хлопчик легко, оскільки від природи був здібним, мав надзвичайну пам'ять. Навчився читати українською мовою за 10 днів. Закінчив школу при монастирі, а згодом і гімназію. Після навчання в університеті здобув ступінь доктора філософії.

- В університеті почав писати і друкувати свої твори.

У літературній спадщині Франка помітне місце посідають казки для дітей. Це казки "Коли ще звірі говорили", "Осел і лев", "Фарбований лис" , "Лис і дрізд", "Заєць і ведмідь", "Заєць і їжак", "Ворона і гадюка".

2).Гра «Шифрувальник»
- Розшифруй текст про цього птаха.

еЦ векийли нийраг тпах. Він ганадує лекуле. В гоньо гідов яши і дзьоб. р'яПі у ражувля ірес. Хіств, часнати говило і яши - рнічо. рилаК

зачукінються чормини напір'їми.

3).Читання скоромовки.

- Один з наших героїв пропонує скоромовку про себе.

На болоті журавель цілий день збирав щавель.

Назбирав собі на борщ, та якраз вперіщив дощ.

  • А зараз я вам пропоную відгадати героїв казки І. Франка

2. Робота над казкою " Лисичка і Журавель "

1). Первинне ознайомлення з казкою.

Читання казки вчителем.

- На що сподівався Журавель ,коли ішов до Лисички в гості?

-Які стосунки були між головними героями?

2). Словникова робота.

а) Вправи на розширення кута зору.

вгощу хата молочком

прошений пробує подякувала

дрібненько наїстися розсердилася

витягне гостинність завтра

стало зареклась каже

б)Тлумачення незрозумілих слів і виразів.

Призволяйся - пригощайся.
Облизня спіймавши - залишитися ні з чим.
Подружилися-потоваришували, заприятелювали. Почастую- нагодую.
Не погордуй - прийди у гості.
Пісним голосом - сумним

У картках знайдіть пояснення до кожного слова і в кружечку запишіть відповідну цифру.

в) Знайти пояснення до кожного слова і позначити в кружечку відповідну цифру.

1) призволяйся

2) приятелі

3) страва

4) нюшити

5) запросини

6) розгнівалася

нюхати

розсердилася

пригощайся

друзі

їжа

гостини

3.Читання казки учнями «ланцюжком» і мовчазне читання.

4. Перевірка сприймання змісту казки.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

А тепер перевіримо, чи уважно ви читали казку. Дайте відповіді на такі питання.

- На що сподівалися Лисичка та Журавель, коли йшли у гості?

- Як Лисичка пригощала Журавля? Чи гостинною вона була? Чи смачна була страва? Чому Журавель її не скуштував?

- Як Журавель називає Лисичку? (кумонько, любонько, люба моя).

- Як ці слова називаються? (слова - звертання).

- Уявіть себе на місці Журавля.

- Як він почувався в гостях у Лисички?

- Як Журавель пригощав Лисичку? Чому він так вчинив? Чим закінчилася їхня дружба?

- То чи можна їх назвати справжніми друзями? Чому?

- Чого вчить ця казка? (Ставитися до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе.)

- Чи правильно вчинили Лисичка та Журавель? До чого це призвело? (До сварки назавжди.)

- Які правила забули герої цієї казки? (Правила гостинності.)

- Як ви зустрічаєте своїх друзів? Якими правилами керуєтесь?

5. Вибіркове читання.

«Озвуч малюнок»

6. Характеристика дійових осіб.

Зупинка "Творча".

1).Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (робота в групах).

Завдання для І групи створити «асоціативний кущ» до образу лисички, для ІІ групи - до образу журавля, використовуючи слова: нещира, підступна, винахідливий, добрий, довірливий, щирий, хитра, улеслива, чемний, ввічливий.

«Асоціативний кущ» до образу лисички.

Нещира підступна

хитра Л И С И Ч К А

улеслива

«Асоціативний кущ» до образу журавля.

винахідливий добрий

довірливий Ж У Р А В Е Л Ь щирий

чемний ввічливий

2). «Збери прислів'я» (робота в парах )

Український народ здавна цінує дружбу і засуджує ворожнечу між людьми. Про це складено багато пісень, віршів, прислів'їв. Прочитайте прислів'я на картках та «зберіть» їх правильно.

Яке частування - таке дякування.

Як посолиш так і їстимеш.

Не роби іншому того, чого сам не любиш.

Лис старіє, але не добріє.

- Як ви їх розумієте? Які ще прислів'я про дружбу ви знаєте?

- Яке прислів'я може бути заголовком до казки? Чому?

7)Робота в групах.

  • Діти, об'єднайтеся в групи .

Завдання 1 групі.

- Знайти спільне в українській народній казці «Лисичка і Журавель» і казці І.Франка «Лисичка і Журавель»

Завдання 2 групі.

- Знайти відмінне в українській народній казці «Лисичка і Журавель» і казці І.Франка «Лисичка і Журавель»

Завдання 3 групі.

  • Придумайте продовження казки «Лисичка та Журавель - друзі».

Завдання 4 групі.

Інсценізувати казку

Завдання 5 групі.

- Складіть прислів'я і подумайте, яке з них може бути заголовком до нашої казки.

а) зіДру напізються в дібі. ( Друзі пізнаються в біді.)

б) труПодись, габіпой а діто жев діайбо. (Потрудись, побігай, а тоді вже обідай.)

в) кЯ сополиш, кат і тиїсмеш. (Як посолиш, так і їстимеш.)

- Молодці! Дякую за роботу в групах.

VІІ. Домашнє завдання.

Переказувати казку від імені Лисички або Журавля

Читати казку І.Франка «Лисичка і Журавель»

VІІI. Підсумок уроку.

Зупинка "Підсумкова".

1. Бесіда за запитаннями

Інтерактивна вправа»Мікрофон».

- Отже, наш урок добіг кінця. Чи сподобалася вам наша уявна подорож? Що ж нового дізналися?

- З якою казкою ми ознайомилися?

- Хто автор цієї казки?

- Цей урок навчив мене...

2.​ Самооцінювання за визначеними на початку уроку критеріями.

-​ Чи виправдалися ваші очікування? Пропоную Вам оцінити свою роботу на уроці за запропонованими критеріями.

-​ Дякую вам за роботу на уроці. Подякуйте один одному за співпрацю.Додайте текст тут...

Тема уроку. Іменник як частина мови. Іменники, що означають назви істот та неістот. 


Мета уроку.

Формувати предметні і компетентності:

Повторити і поглибити знання учнів про слова, які означають назви предметів; удосконалювати вміння розпізнавати їх серед інших слів, будувати з ними речення ;розпізнавати іменники -назви істот та неістот; розширювати словниковий запас учнів, уміння працювати із словником; формувати вміння вибирати з ряду слів, близьких і протилежних за значенням, ті слова, які найбільше відповідають змісту висловлювання; розвивати мовлення, творчу уяву.

Формувати ключові компетентності:

1.Вміння вчитися:

- навчально-організаційні вміння і навички;

- дотримання правильної постави під час читання і письма;

- співпраця в парі;

2. Загальномовленнєві вміння і навички:

- говорити в помірному темпі, чітко, вільно, виразно, з відповідною силою голосу;

- відповідати на запитання за відомою і вільною моделлю;

3.Контрольно-оцінні вміння:

- вміння знаходити фактичну помилку під час зіставлення результатів власної роботи зі зразком і орієнтирами вчителя;

- оцінювання діяльності за орієнтирами, поданими вчителем;

4.Загальнокультурні:

- дотримання правил поведінки на уроці;

- любов та бережне ставлення до природи;

5.Соціальна:

- вміння співпрацювати в команді.

Хід уроку.

І.Організація класу до уроку.

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Будем працювати старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім другім класі

Дітки - просто молодці !

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Діти, пригадуєте в 1 класі ми подружилися з учнями Лісової школи та їхньою мудрою вчителькою Совою? Сьогодні лісові поштарі - сороки принесли нам цього листа з лісової школи. Що ж у ньому ? Прочитаємо.

Дорогі друзі!

Маленькі мовознавці!

Звертаюся до Вас із великим проханням: допоможіть мені навчати рідної мови звірят Лісової школи. Складіть, будь ласка, для нас правила - поради, якими користуєтеся ви, вивчаючи рідну мову.

Обіцяємо дотримуватися їх на наших уроках.

З повагою і найкращими

Побажаннями Сова

  • Але ж у нас зараз урок рідної мови, нам потрібно повторити все що ми вивчали про слова - назви предметів.
  • Що ж тоді робити ? Відмовити Сові ?
  • Давайте зробимо так : закріпимо наші знання про іменники і складемо поради для учнів Лісової школи. Вони допоможуть звірятам вивчати рідну мову.
  • Згодні ? Отже, до роботи.

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.

  • Каліграфічна хвилинка.

Щоб правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба розпочати.

Сядемо рівненько,

Букви виведемо гарненько.

  • Відкрийте зошити і запишіть дату і «класна робота».
  • У наступному рядку запишіть каліграфічно такі з'єднання букв

іл ве ць ак

  • Пригадайте звірят - учнів Лісової школи, у назвах яких є такі буквосполучення. Запишіть їх каліграфічно

Білка, ведмідь, заєць, їжак

  • Якого правила дотримувались, пишучи слова ?
  • Це і буде перша порада для звірят Лісової школи.

П и ш і т ь к а л і г р а ф і ч н о !

Граматичне завдання.

  • Що об'єднує ці слова ? ( усі назви диких тварин належать до іменників і відповідають на питання Хто ? )
  • До яких ще іменників, крім назв тварин, ставимо питання Хто ?
  • На яке ще питання відповідають іменники ? ( Що ? )
  • То які слова відносимо до іменників ? ( Правило )

Асоціативний кущ

Назви предметів

Питання

хто? що?

І М Е Н Н И К

Істоти,

неістоти


  • Малюнковий диктант
  • Яка пора року зараз хазяйнує ?
  • Як ви гадаєте чи працює у цю пору Лісова школа ? Чому ?
  • Справді, звірята - учні повернуться до навчання навесні. Але кожній тварині Сова дала завдання на зимові канікули.
  • Давайте спробуємо допомогти лісовим школярам виконати нелегкі завдання.
  • Відгадайте для кого це завдання.

Очі сяють, як намисто,

Мов дві цяточки вогнисті.

В неї хата гарна, тиха,

Взимку повненька горіхів.

В лісі любить вона жити.

Відгадайте, хто це, діти? (Білка)

  • А ось і завдання для неї.

Завдання:

Навчитися грамотно писати іменники - назви цих предметів. Виконаємо ці завдання разом з білочкою.

Показ малюнків, тлумачна робота.

Барліг, ялинка, дупло, кубельце.

Місце на землі, чи в неглибокій ямі, де живе ведмідь. (Барліг)

Порожнина в стовбурі дерева як місце проживання птахів, звірів, комах. (Дупло)

Влаштоване або пристосоване їжачком місце для зимівлі. (Кубельце)

Ми впоралися із завданням білочки і грамотно (без помилок) записали слова.

Граматичне завдання.

  • У якому із слів більше звуків, більше букв?
  • Уважно перегляньте слова цих двох рядків і поміркуйте, що їх зв'язує? Яка суттєва відмінність слів?
  • Складіть речення про те, хто як зимує.

(Білочка зимує в теплому затишному дуплі. Ведмідь на зиму облаштовує барліг. Заєць ховається під ялинку. Їжачок мостить для сну м'яке кубельце з опалого листя).

Одне речення запишіть (на вибір).

Хвилинка - цікавинка.

Цікаво, що білочка готуючись до зими, висушує до 2000 грибів. Вона вміє дуже швидко їсти: з соснової шишки виїдає насіння за одну хвилину. А живе ця тваринка близько трьох років. У білочки чудова пам'ять. Ховає запаси не лише в дупло, але й під ялинку, інші дерева. І добре запам'ятовує ці схованки.

3. Вибірковий диктант

- Для кого ж наступне завдання Сови?

Гляньте, друзі, на горбочок,

Дивний котиться клубочок -

Гратися із ним не сміх,

Захиститься від усіх,

Колючками обпече

І до лісу утече. (Їжачок)

- Їжачку треба знайти іменники в віршику.

1 варіант виписує назви істот, 2 варіант - назви неістот.

Відлетіли сірі гуси,

В лісі осінь вже гуде,

І маленькая Настуся

З букварем до школи йде.

З поля вибіг зайчик шпарко,

Стрімголов побіг з гори,

І всміхається школярка:

Так біжиш ти й в букварі.

Перевірка

1 варіант: Гуси, Настуся, зайчик, школярка.

2 варіант: Ліс, осінь, буквар, школа, гора, поле.

  • Всі записані слова відповідають на питання хто? що? і є назвами предметів ( вони належать до живої, неживої природи, вказують на предмети, які зроблені руками людини ). В українській мові є слова, які не називають конкретні предмети, але також відповідають на питання що? До них не можна доторкнутися, потримати в руках. З уроків логіки, пригадайте, як називаються ці слова? ( Абстрактні поняття ). Наведіть приклад.
  • (Повага, любов, щедрість, доброта, життя і т.д.)

Доповнюється схема асоціативного куща «абстрактні поняття»

  • Списування з завданням.

- Який звірок заховався в ребусі ?

,,, єць

  • Зайця ще називають вухань, русак, біляк, куцохвостик
  • Щось засумував наш зайчик. Виявляється Сова, задала йому завдання виконати вправу 248. А він ніяк не може переказати текст. Скаче і повторює такі слова

«У гайку, де колись росли опеньки, жили зайчики маленькі.»

  • Як бути? Чи зможемо ми допомогти буханчику? Що для цього треба зробити (Прочитати текст, уставляючи пропущені букви. Переказати)

Списування третього абзацу тексту, уставляючи пропущені букви.

.

. Запис. Взаємоперевірка

  • Ми впоралися із завданням їжачка і грамотно написали вправу. Яку наступну пораду дамо звірятам? (На уроках рідної мови вчитися писати грамотно).

В ч і т ь с я п и с а т и г р а м о т н о !

  • Фізкультхвилинка
  • Зараз давайте відпочинемо разом із звірятами.

Зайчик весело стрибає.

Совка високо літає.

Тихо лис десь пробіжить.

Їжачок в траві сидить.

Десь в барлозі спить ведмідь.

Всіх звіряток цих любіть.

  • Робота в групах
  • Для кого ж наступне завдання?

Влітку бродить він без дороги поміж сосен і беріз. Взимку він хропе в барлозі, від морозу сховав ніс. (Ведмідь)

Ведмежатку Чапі Сова підготувала наступне завдання. Переказати текст, уставляючи пропущені букви. Дібрати

питання, на які відповідають іменники. Давайте допоможемо йому.

  • Вправа 249.

• Доберіть споріднені слова до виділеного слова. У цих словах

позначте корінь.

  • Яку пораду дамо звірятам?

Г о в о р і т ь в и р а з н о, з р о з у м і л о, п р а в и л ь н о .

  • Бувають іменники протилежні за значенням. Як вони називаються?

День - ніч, спека - мороз.

Які ви ще знаєте антоніми? Наведіть приклад іменників- синонімів.

Доповнюється схема асоціативного куща «антоніми», «синоніми»

Правило на сторінці 101.

7.Робота із словниками

1група: знайти слова близькі за значенням до слів

Батьківщина,одяг,сміх, родина.

2група: знайти слова близькі за значенням до слів

Буква, водій,колодязь,заметіль.

3 група: знайти слова близькі за значенням до слів

Абетка,веселка,хуртовина,лелека.

4група:знайти слова протилежні за значенням до слів

Загадка,добро,плюс, плач.

-Яку пораду дамо звірятам?

К о р и с т у й т е с я с л о в н и к а м и !

8.Робота в групах «Карусель»

-Звірята пропонують пограти з ними в гру «Карусель» і закріпити знання, отримані на уроці.

Завдання для 1 групи:написати іменники - абстрактні поняття.

Завдання для 2 групи: написати іменники близькі за значенням.

Завдання для 3 групи : написати іменники протилежні за значенням.

Завдання для 4 групи: написати іменники назви істот,які починаються на з.

Кожна з груп закінчує роботу біля таблиці, з якої почала. Звертає увагу на доповнення,перевіряє їх.

9.Закріплення вивченого матеріалу.

Правило на сторінці 101.

- Сорока розносила пошту і не чула теми уроку. Давайте коротко їй розкажемо про що ми говорили на уроці. («Асоціативний кущ» з доповненнями)

IV. Домашнє завдання

  • Сподіваюсь,що поради, які ми склали будуть корисні, не тільки звірятам, а й вам. Пам*ятайте їх, коли виконуватимете домашнє завдання.
  • Вправа 250 , с.103, вивчити правило на с.101.
  • V. Підсумок уроку.

- Закінчується наш урок. Чи сподобався вам він? Чим саме? Що нового ви дізнались?

Яка інформація була знайомою?

Який у вас настрій?

На згадку про урок я хочу подарувати вітальні листівки з побажаннями, які підготувала вчителька Сова з Лісової школи:

Працюйте завжди залюбки,

Діліться радощами з другом.

Ходіть до школи, малюки,

І хай вона вам домом буде!

Богодухівський колегіум №2 Богодухівської районної ради Харківської області
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати